Stomatologia estetyczna

Analiza estetyczno-funkcjonalna

Podczas kilku pierwszych wizyt omawiany jest plan kompleksowego leczenia stomatologicznego. Plan ten ustalany jest na podstawie analizy estetyczno-funkcjonalnej oraz indywidualnych wskazań oraz upodobań pacjenta. Analiza estetyczno-funkcjonalna przeprowadzana jest na podstawie badania stomatologicznego, zdjęć zewnątrzustnych i wewnątrzustnych oraz analizy materiału wideo. Analiza przeprowadzana jest wg schematów obowiązujących w nowoczesnej stomatologii estetycznej. Plan kompleksowego leczenia pozwala nie tylko na oszacowanie kosztów leczenia lecz także na rozplanowanie wizyt oraz wykonywanie tylko tych zabiegów, które są konieczne a tym samym na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Rekonstrukcje (wypełnienia) ceramiczne typu BPRS- Bonded Porcelain Restorations

Jeśli uszkodzenie zęba lub próchnica spowodowały duże spustoszenie w zębie, wtedy klasyczne wypełnienie często nie jest wystarczającym rozwiązaniem i nie zapewni prawidłowej i długotrwałej odbudowy utraconych tkanek zęba. W takiej sytuacji polecanym rozwiązaniem jest wypełnienie z porcelany wykonywane w pracowni technicznej, nazywane inley`em lub onley`em. Taka odbudowa charakteryzuje się znacznie większą trwałością i wysoką estetyką.

Wybielanie zębów

Bardzo ważnym elementem naszego zewnętrznego wyglądu jest uśmiech.
Często najprostszym i najmniej inwazyjnym sposobem poprawienia estetyki uśmiechu jest wybielanie nakładkowe zębów, przeprowadzane w gabinecie dentystycznym albo w domu samodzielnie przez pacjenta (w zależności od stężenia preparatu).
Na pierwszej wizycie badany jest stan zębów i dziąseł. W razie konieczności tymczasowo zabezpieczane są ubytki, zostaje usunięty kamień i osad. Pobiera się wyciski potrzebne do wykonania indywidualnych nakładek na zęby. Pacjent w domu aplikuje do nich żel wybielający, umieszcza je na zębach i pozostawia na całą noc (8 godz.). Cały zabieg trwa około 6-8 nocy. Składniki żelu wybielającego wnikają w głąb zębów, gdzie uwalniają atomy tlenu powodujące utlenienie – wybielenie przebarwień Czasem efekt można zauważyć już po pierwszej nocy. Czasami bardzo ciemne zęby wymagają wybielania przez dłuższy okres czasu. Podczas wybielania może wystąpić przejściowa nadwrażliwość na zimno – w takiej sytuacji stosuje się specjalny preparat znoszący nadwrażliwość lub żel fluorkowy.
Po kilku latach od zabiegu wybielenia zęby mogą nieznacznie ciemnieć, wpływ na to mają przede wszystkim substancje przebarwiające zęby (tytoń, kawa, herbata). Aby utrzymać jasny kolor lekarz stomatolog może zalecić wybielanie nakładkowe tylko przez jedną – dwie noce, raz na rok. Zęby martwe wymagają innego sposobu – wybielania od wewnątrz, które przeprowadzane jest w gabinecie stomatologicznym zwykle podczas 3-4 wizyt. Aby zwiększyć skuteczność wybielania, ten sposób wybielania można wspomóc wybielaniem nakładkowym.

Korony i mosty

Jeżeli zęby uległy znacznemu zniszczeniu lub mają dużo wypełnień, bardzo dobrym i korzystnym dla zębów rozwiązaniem jest założenie koron. Korona jak „czapeczka” chroni ząb, zapobiega penetracji bakterii i złamaniu zęba. Zwłaszcza w przypadku zębów martwych korona jest rozwiązaniem godnym polecenia, ponieważ martwe zęby często się łamią, a ich odbudowa po złamaniu nie zawsze jest możliwa.
Korony powinny być wykonane z materiałów zgodnych biologicznie z naszym organizmem (biokompatybilnych). I dlatego też polecamy Państwu korony porcelanowe i złote licowane porcelaną. Oferujemy również korony z czystego złota (złoto galwaniczne), charakteryzujące się idealnym przyleganiem oraz doskonałym efektem estetycznym (te korony są również pokrywane porcelaną). Dzięki bakteriobójczym właściwościom złota i doskonałemu dopasowaniu korona może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat.

Licówka porcelanowa

Licówka jest to „płatek” porcelany grubości 0,3-0,8 mm, który przyklejony na ząb może całkowicie zmienić jego wygląd. Pozwala na ukrycie przebarwień, pęknięć i innych uszkodzeń zęba, jak również umożliwia zmianę kształtu zęba, likwidację przestrzeni między zębami. Licówki można stosować na pojedyncze zęby, ale również na kilka z nich, zmieniając w ten sposób cały swój uśmiech.

Rekonstrukcje (wypełnienia) kompozytowe

Staramy się, aby wypełnienia cechowały się wysoką jakością i naturalnym wyglądem. Pracujemy z wykorzystaniem najlepszych na rynku materiałów do wypełnień. Dzięki takim materiałom potrafimy wypełnieniem wykonać korektę kształtu zęba, zmienić kolor zęba i tym samym poprawić estetykę uśmiechu. Zęby w odcinku bocznym (tylnym) odbudowujemy również tak, aby wyglądały naturalnie i estetycznie.
Zabiegi w zakresie stomatologii zachowawczej (wypełnianie ubytków) wykonywane są w koferdamie. Jest to jednorazowy płatek gumy lateksowej/bezlateksowej, który zakładany jest na leczone zęby. Zapewnia doskonałą widoczność, izolację leczonych zębów od śliny, krwi oraz innych zanieczyszczeń, co z kolei wpływa w bardzo dużym stopniu na jakość efektu leczenia, znacznie przedłużając trwałość wypełnień.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Są to uzupełnienia cementowane w kanale korzeniowym zęba przeleczonego endodontycznie. Stosuje się je przy częściowym lub całkowitym zniszczeniu naddziąsłowej części zęba. Umożliwiają wykonanie koron i mostów. Mogą być wykonane z metali (złoto, tytan, metale nieszlachetne) lub włókien szklanych bądź krzemowych. Ząb wzmocniony wkładem koronowo-korzeniowym najczęściej trzeba odbudować za pomocą korony protetycznej.

Uzupełnienia protetyczne ruchome

Uzupełnienia ruchome stosujemy przy rozległych brakach zębowych, gdy nie ma możliwości zastosowania uzupełnień stałych, lub gdy pacjent nie decyduje się na szlifowanie własnych zębów lub wszczepienie implantów.